Eșecuri, pe linie, pentru Ilfovene

Sfintele Paști nu au fost de bun augur pentru cele două echipe ilfovene din Liga I. Atât Concordia Chiajna cât și FC Voluntari au fost învinse, în deplasare, la Craiova, respectiv Botoșani. Dacă echipa din Chiajna venea după câteva victorii importante, FC Voluntari a „bifat” cea de-a patra înfrângere consecutivă.

La Craiova, „vulturii” s-au dovedit prea mici pentru un război așa de mare. Ei au pierdut fără drept de apel meciul cu CSU Craiova, 2-0, în cadrul etapei a 9-a din play-out-ul Ligii 1 de fotbal. În urma acestui rezultat, CSU Craiova este pe primul loc în play-out, cu 32 puncte, la egalitate cu CSMS Iași, dar cu un golaveraj mai bun și dacă va continua acest parcurs, CSU are șanse să joace în Europa League. De cealaltă parte, Concordia Chiajna ocupă locul 5 în clasament, cu 24 de puncte. O urmează FC Voluntari, cu 22 de puncte, care se află aproape de buza prăpastiei retrogradării, dacă nu va face ceva pentru a ieși din pasa proastă în care se află.

25 de minute fatale pentru „vulturi”

Rezultatul a fost decis încă din primele 25 de minute ale jocului. Oltenii au deschis scorul în minutul 17, prin Băluță. După numai 6 minute, Andrei Ivan a marcat al 7-lea său gol din acest sezon și a dus scorul la 2-0. Concordia pierde, astfel, primul meci după o serie de 3 partide fără înfrângere. Chiajna poate sta relativ liniștită, după șapte puncte adunate în ultimele trei etape. Are 24 de puncte, cu doar două peste Voluntari, care e pe locul de baraj și 5 peste Poli Timișoara. Antrenorul craiovenilor este mulțumit de elevii săi și bucuros de această victorie. „Suntem în grafic pentru cupele europene. Ne bucură victoria, este foarte importantă și este coroborată cu succesul de la Voluntari, iar acum ne așteaptă un meci greu la Timișoara, pentru că Poli este o echipă aflată într-o situaţie delicată. Eu sper să câștigăm și acolo cele trei puncte și să ne dea încredere în ceea ce avem de făcut”, a declarat Daniel Moroșanu. Portarul Chiajnei, Cristi Bălgrădean este de părere echipa sa nu putea spera la mai mult în acest meci. „Am pierdut și nu cred că puteam spera la mai mult azi. Am fost foarte, foarte slabi. Noi am dus echipa în situația asta, noi trebuie să o salvăm. Va fi un meci de care pe care, cu Botoșani. Eu așa cred, nu puteam emite mai multe pretenții azi”, a zis Cristi Bălgrădean.

FC Voluntari, în cădere liberă

Cu un antrenor nou pe bancă, Sorin Poepscu, cei de la FC Voluntari au suferit, la Botoșani, o înfrângere pe cât de usturătoare, pe atât de periculoasă pentru salvarea de la retrogradare. FC Botoșani a fost permanent la cârma jocului. După 31 de minute, moldovenii conduceau deja cu scorul de 2-0. În minutul 12, Spahija a făcut henţ în careu, iar Vașvari a deschis scorul de la punctul cu var. În minutul 32, Cabrera a dus scorul la 2-0 cu un șut în forţă, din interiorul careului dar, în minutul 43, Ștefănescu a redus din diferență. În minutul 58, gazdele au restabilit diferenţa de două goluri prin Matulevicius, care a fructificat centrarea lui Ivanovici. Argentinianul Cabrera a reușit dubla în minutul 74, când șutul său nu i-a dat nicio șansă lui Calancea. Peste doar 4 minute, FC Voluntari a beneficiat de un penalty obţinut de Bălan, la faultul lui Ngadeu, iar Pancu a înscris pentru a 5-a oară în acest sezon și a stabilit scorul final, 4-2.