Box

Cele cinci sportive din lotul României care au câștigat medalii la Campionatul European de box feminin au făcut, împreună cu antrenorii lor, un tur de onoare al Capitalei cu o limuzină închiriată de Federaţia Română de Box. Pugilistele au primit flori și au sărbătorit cu șampanie rezultatele obţinute la competiţia găzduită de Sala Polivalentă din București. Caravana a plecat de la Hotelul Sport din cadrul Complexului Sportiv Naţional Lia Manoliu și a făcut o oprire în faţa Palatului Parlamentului unde sportivele și-au făcut fotografii cu drapelul României.

România a obţinut la Campionatele Europene de la București cinci medalii: una de aur (Steluţa Duţă), una de argint (Marilena Florina Radu) și trei de bronz (Simona Sitar, Cristiana Stancu, Luminiţa Turcin).

Tenis

Simona Halep (foto), finalistă la Roland Garros, a declarat, la revenirea în ţară, că le mulţumește tuturor românilor care au susţinut-o în finala pierdută în faţa Mariei Șarapova. „Sunt mult mai emoţionată acum decât înainte de finală. Este un moment deosebit pentru mine și vă mulţumesc că aţi venit aici. Le mulţumesc românilor care m-au susţinut la Paris și tuturor oamenilor care m-au susţinut în faţa televizoarelor punct cu punct. Mă bucur că am reușit această performanţă pentru mine și pentru România. Mă bucur că sunt din România”, a spus Halep. „Sunt foarte fericită că trăiesc aceste clipe, sunt clipe de neuitat. Tristă nu pot să fiu după această finală, pentru că a fost cel mai mare meci din viaţa mea și din cariera mea. Nu-l voi putea uita niciodată. E prima finală de Grand Slam și am jucat la cel mai înalt nivel. Cred că mulţi copii vor veni la tenis de acum înainte datorită acestui meci”, a precizat Halep, care s-a fotografiat cu trofeul primit la Roland Garros.

Simona Halep a pierdut finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce a fost învinsă, 6-4, 6-7 (5), 6-4, de rusoaica Maria Șarapova.

Scrimă

Simona Gherman a cucerit medalia de bronz în proba individuală de spadă din cadrul Campionatelor Europene de scrimă de la Strasbourg, după ce a fost învinsă în semifinale de franțuzoaica Marie Florence Candassamy cu scorul de 15-9. Gherman, care a revenit recent în activitate, după o pauză luată de la Jocurile Olimpice 2012, a trecut în primul tur de Ekaterina Davidzon (Israel), cu 15-5, în turul secund a dispus cu 9-8 de altă româncă, Ana-Maria Brânză, campioana en titre, a trecut cu 10-6 de Monika Sozanska (Germania) în optimi, iar în sferturi a învins-o pe campioana olimpică, Iana Șemiakina (Ucraina), cu 15-14.