Ministerul Educaţiei, în parteneriat cu Societatea de Știinţe Matematice din România (SSMR), Inspectoratul Școlar Judeţean Prahova și Primăria Bușteni, organizează, în perioada 10-16 aprilie 2016, la Bușteni, a V-a ediţie a Olimpiadei Europene de Matematică pentru Fete/European Girls’ Mathematical Olympiad (EGMO). La competiţie vor participa 150 de eleve (cu vârsta de până în 20 de ani), reprezentând 39 de ţări.
Echipa României a avut rezultate deosebite la toate cele patru participări de până acum.
![](http://jurnaluldeilfov.ro/wp-content/uploads/2022/03/transport-intern-international.webp)