Tenis. Irina Begu (foto) a câștigat Heart Award (Premiul Inimii) pentru participarea sa în meciul României cu Spania, din Grupa Mondială II a Fed Cup, potrivit anunțului făcut pe pagina oficială a echipei României. Begu fusese prima nominalizată din Grupa Mondială II, după ce a reușit să câștige meciul de simplu cu Silvia Soler Espinosa, cu 6-2, 6-4, la scorul general de 2-1 pentru iberice, iar apoi a adus punctul decisiv, alături de Monica Niculescu, în meciul de dublu, 5-7, 6-3, 6-2 cu perechea Anabel Medina Garrigues/Garbine Muguruza. Heart Award recunoaște meritele jucătorilor care își reprezintă țara în mod deosebit, arătând sacrificiu, curaj și atașament în timpul meciurilor din Fed Cup.

Haltere. Irina Lepșa a cucerit două medalii de argint și una de bronz, în limitele categoriei 58 kg, la Campionatele Europene de haltere pentru seniori, de la Tbilisi. România are un bilanț de trei medalii de argint și trei de bronz, după trei zile de competiție la Tbilisi: Monica Csengeri, bronz la categoria 48 kg, la stilul aruncat, Florin Ionuț Croitoru, o medalie de argint, la stilul aruncat, și una de bronz, la total, în limitele categoriei 62 kg, plus cele două de argint (aruncat și total) și una de bronz (smuls) obținute de Irina Lepșa, la cat. 58 kg.

Handbal. HCM Baia Mare a ratat calificarea la turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă în deplasare de echipa rusă Dinamo Volgograd, cu scorul de 30-25 (18-11), în manșa a doua a sferturilor de finală. Campioana României, învingătoare în tur cu 25-23, a făcut un joc foarte slab și a pierdut calificarea fără drept de apel, dar rămâne cu performanța, reușită în premieră, de a juca sferturile de finală ale Champions League. HCM nu a găsit cheia apărării ruse, în prima repriză marcând 11 goluri, iar în primele 20 de minute ale părții secunde alte 5. Turneul final al Champions League va avea loc pe 9 și 10 mai, la Budapesta.