A fost un prilej deosebit de a celebra primăvara și de a aduce un omagiu tuturor femeilor, într-o atmosferă plină de emoție, sensibilitate și bucurie
Centrul Cultural Buftea a găzduit pe 7 martie 2026 spectacolul artistic ”Femeia – eterna primăvară”, organizat de Primăria orașului, prin Centrul Cultural Buftea. Prezent la eveniment, viceprimarul Alexandru Vaida a oferit flori doamnelor și domnișoarelor din public și a transmis tuturor locuitoarelor orașului Buftea un sincer ”La mulți ani”, cu prilejul zilei de 8 Martie.
Articol apărut în ediția print a Jurnalul de Ilfov, nr,795

Spectacolul, pregătit cu multă atenție de talentații artiști ai Centrului Cultural Buftea, a îmbinat perfect muzica și poezia și a creat o atmosferă plină de emoție.
Debutul a aparținut Ansamblului vocal-instrumental ”A doua familie”, care a adus pe scenă cântece dedicate mamei și femeii, în prim-plan fiind evidențiate iubirea, recunoștința și respectul față de cea mai importantă ființă din viața fiecăruia dintre noi.
”Muzica are darul de a apropia sufletele și de a transforma emoțiile în armonie. Ansamblul vocal‑instrumental ”A doua familie” ne invită într-o călătorie muzicală dedicată mamei și femeii – simbol al iubirii, al grijii și al inspirației”, a anunțat profesorul coordonator al talentaților interpreți – Mărioara Marcu. Iar călătoria muzicală a cuprins piese precum ”Unde dragoste nu e”, ”Cine m-a făcut om mare?”, ”Mama mea e cea mai bună”, ”Mami, te ador”, ”De ziua ta, mămico” sau ”Jos pălăria pentru femei”.
Muzica clasică rămâne o sursă de emoție și rafinament, iar poezia o completează
Au urmat recitaluri de pian susținute de elevii Atelierului de Pian al Centrului Cultural Buftea și cei ai Secțiunii – Pian, de la Clubul de Muzică Buftea. Tinerii interpreți au demonstrat talent, sensibilitate artistică și pasiune pentru muzică, interpretând lucrări cunoscute din repertoriul clasic și contemporan, iar poezia, rostită cu vădită emoție și multă căldură, s-a împletit armonios cu muzica, oferind publicului clipe de sensibilitate și reflecție.
Tăcerea unei mame ascunde multă iubire, răbdare și sacrificiu!
Au încântat publicul și au primit aplauze binemeritate Ghițulescu Maia, Radu Miryam Elena, Drăguț Sofia Maria, Frecauțan Tudor, Nicolescu Vlad și Iancu Delia, Predica Eveline, Stoian Sara Maria, Petcu Evelina și Silitră Eveline, Niță Natalia, Mihai Clara Maria, Iancu Delia Maria, Băcanu Carol, Nastas Sofian, Silitră Eveline Cristiana, pentru interpretarea extraordinar de emoționată a poeziei ”Cât tace o mamă?”, de Irina Binder, Ciurea Sara Maria, Berbecaru Andreea Mădălina, Maia Frecauțan, Vlad Nicolescu și Comănescu Victor, Ulei Daria Gabriela, Silitră Eveline Cristiana, Frecauțan Tudor, Silistru Maya și Silitră Eveline, Nicolescu Vlad, Gonța Alexandra, Iancu Delia Maria.
Finalul spectacolului a adus cea mai mare emoție, cu interpretarea plină de recunoștință a piesei ”Rugă pentru părinți”, de către Silitră Eveline Cristiana.

















































