Fotbalul le recunoaște meritele

Mircea Minea, primarul din Chiajna și, în același timp, omul care ține în viață acest fenomen al fotbalului românesc, Florin Pandele, edilul din Voluntari și garantul unui proiect de perspectivă pentru sportul cu balonul rotund și Ionuț Chirilă, tehnicianul Concordiei, au fost printre premianții Galei Fanatik.

Mircea Minea, edilul Chiaj­­nei, a primit onorurile la secțiunea ”Premiul Special Investiție în Sport”, aceeași distincție mergând și spre Florin Pandele, primarul din Voluntari, iar tehnicianul formației ilfovene, Ionuț Chirilă, a fost desemnat antrenorul revelație al acestui an. Alte premii importante au fost cele oferite lui Laurenţiu Reghecampf (Steaua) – antrenorul anului, Alexandru Bourceanu (Steaua) – fotbalistul anului, Nicolae Cristescu și Adrian Zamfir – premiul special pentru curajul de a prelua clubul Rapid, Dinu Gheorghe (Astra Giurgiu) – conducătorul anului, Florin Gardoș (Steaua) – revelaţia anului, Federico Piovaccari (Steaua) – stranierul anului.

Un punct în două jocuri la Chiajna

Concordia a susținut două meciuri în patru zile, pentru etapele a 18-a și a 19-a din Liga I, pierzând acasă cu FC Vaslui și remizând „în deplasare” cu Viitorul, echipă care își dispută jocurile tot pe stadionul din Chiajna.

Din păcate, FC Vaslui a produs Concordiei a doua înfrîngere pe teren propriu în acest sezon, după o partidă echilibrată, în care unicul gol a fost marcat de Pătulea în minutul 69. ”Rezultatul este nemeritat, am început bine repriza a doua, am jucat bine, cred că un egal era echitabil. Am luat un gol pe care nu trebuia să îl luăm niciodată. Nu vreau să mă plâng, dar am avut un meci în mână, pe care nu trebuia să îl pierdem“, a declarat după meci Chirilă, care s-a bazat pe Râmniceanu – V. Creţu, Leca, Melinte, Bucurică – Ispir, Bambara – Onduku, Purece (L. Ganea ’80), Serediuc (Neagu ’84)- Weling­ton (Florea ’81).

După numai patru zile, Concordia a remizat cu Viitorul, scor 1-1, egalul fiind mulțumitor mai ales pentru că a fost considerat a fi un joc în deplasare. Viitorul a deschis scorul prin Axente (minutul 6), iar Concordia a închis tabela prin punctul lui Weling­ton (minutul 29), la capătul unei acțiuni excelente a lui Roșu.

Sezonul nu s-a încheiat pentru Concordia, care, sâmbătă, 21 decembrie, de la ora 19.45, va susține ultimul meci oficial al anului din România, restanța cu… Viitorul, contând pentru etapa a 2-a a campionatului. Tot la Chiajna.