ATLETISM. Marian Oprea a ocupat locul 5 în finala probei de triplusalt, joi, la Campionatele Europene de la Zürich, cu performanța de 16,94 m, „season best” pentru el în 2014. Medalia de aur a fost câștigată de francezul Benjamin Compaore, cu 17,46 m, argintul a revenit rusului Lyukman Adams, 17,09, m, bronzul a fost adjudecat de alt rus, Aleksei Fiodorov, 17,04 m, în timp ce pe locul 4 s-a clasat francezul Yoann Rapinier, 17,01 m.  Locul 5 ocupat de Marian Oprea este cea mai bună clasare a unui român la Europenele de anul acesta, după ce, miercuri, Cătălin Cîmpeanu s-a situat pe locul 7 la 100 m, iar Alina Rotaru pe locul 7 la lungime.

BASCHET. Naționala masculină a reușit o splendidă victorie în fața puternicei formații a Suediei, cu scorul de 77-72 (12-14, 16-11, 18-20, 20-21, 11-6), după prelungiri, în Sala Sporturilor „Transilvania” din Sibiu, într-o partidă din Grupa F a preliminariilor Campionatului European 2015 – Eurobasket 2015. Cu zece secunde înainte de finalul timpului regulamentar, scandinavii conduceau cu 66-64, dar Silvășan a reușit să transforme două aruncări libere și a restabilit egalitatea, 66-66. În prelungiri, tricolorii au reușit să se desprindă. România a obținut a doua sa victorie în această campanie, după 81-69 cu Slovacia, în deplasare. România are maximum de puncte, 4, urmată de Letonia, 2 p (1 j), Suedia, 2 p (2 j), Slovacia, 1 p (1 j). Tricolorii vor juca următorul meci pe 17 august, la Riga, cu Letonia.

KAIAC-CANOE. Echipajul format din Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi (foto) a câștigat medalia de aur în proba de canoe dublu pe distanţa de 1000 de metri, la la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Moscova. Pe locul doi s-au clasat Henrik Vasbanyai și Robert Mike, din Ungaria (3:28.690), iar poziţia a treia a fost ocupată de echipajul Yul Oeltze/Ronald Verch din Germania (3:30.442). Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi au câștigat la Moscova și medalia de argint la canoe dublu pe 500 de metri.