KAIAK-CANOE

Delegația României a cucerit o medalie de argint (Canoe dublu 500 m băieți) și 3 de bronz (K2 1000 m fete, C4 1000 m băieți și C1 200 m fete), la ediția 2016 a Campionatelor Europene de kaiac-canoe de la Moscova. Iosif Chirilă și Victor Mihalachi s-au clasat pe locul 2 în finala probei de Canoe dublu la 500 m, cu timpul de 1min 42sec 796/1000. În finala de la K2 fete 1000 m, Iulia Țăran și Florida Ciuta s-au clasat pe locul 3 cu 3min 43sec 840/1000, iar în finala probei masculine de C4 1000 m, Iosif Chirilă, Adi Grozuță, Petre Condrat și Simion Costin au obținut bronzul cu 3min26sec884/1000. A treia medalie de bronz a revenit Paulei Postaru, în finala probei de C1 200 m, cu timpul de 49sec116/1000.

SCRIMĂ

Scrimera Simona Gherman (foto) este noua campioană europeană la proba de spadă individual, după ce s-a impus, cu 9-5, în finală în faţa unei alte reprezentante a României, Ana Maria Popescu, la Campionatele Europene de la Torun, Polonia. De asemenea, 8f114a9f-eb5e-465d-b86f-2f85b60ddce4

echipa de sabie a României, formată dim Tiberiu Dolniceanu, Iulian Teodosiu și Alin Badea, a câștigat medalia de bronz, după ce a învins în finala mică Ungaria cu 45-32. Totodată, echipa feminină de spadă a României, compusă din Simona Gherman, Ana Maria Popescu, Loredana Dinu și Simona Pop, a câștigat medalia de bronz, după ce a învins, tot Ungaria, cu 27-19.

HANDBAL

Echipa de handbal masculin a lui Dinamo, care a câștigat titlul de campioană după 11 ani, a primit, vineri, o veste bună: se va califica direct în grupele Ligii Campionilor, după cum anunță site-ul oficial al bucureștenilor. Dintre cele 37 de echipe înscrise au fost acceptate 34, una dintre solicitările respinse fiind cea a vicecampioanei Franței, Saint-Raphael Var Handball. Dinamo va juca în una dintre grupele C sau D, care vor fi formate din câte 6 echipe. Tragerea la sorți va avea loc pe 1 iulie, la Glostrup (Danemarca), iar Dinamo va fi într-o grupă din care vor mai face parte 4 dintre echipele aflate în grupul Grupelor C&D, plus o formație venită din calificări.

0f3b3f79-075d-4422-95f0-1c9f349d6f82