Box. Pugilistul român Cristian „Hammer” Ciocan și-a apărat cu succes pentru a doua oară centura de campion european WBO la categoria grea în faţa norvegianului Leif Larsen, în cadrul unei gale de box ce a avut loc la Galaţi. Ciocan l-a învins pe Larsen prin KO în runda a șaptea. Românul a câștigat centura WBO în septembrie 2012, când s-a impus în faţa englezului Danny Williams. În 22 februarie, el și-a apărat centura învingându-l pe ucraineanul Oleksi Mazikin.

Tenis. Simona Halep a urcat de pe locul 23 pe 19 în clasamentul WTA, devenind a patra româncă din istorie care accede în Top 20 WTA, după Virginia Ruzici, Irina Spârlea și Ruxandra Dragomir. Simona Halep a câștigat turneul de la New Haven (SUA), obţinând al patrulea titlu din carieră, după ce s-a impus în finala cu sportiva cehă Petra Kvitova, numărul 9 WTA și a treia favorită, scor 6-2, 6-2. Halep a obţinut pentru prima dată un titlu din categoria Premier, după ce a triumfat în 2013 la Nürnberg, ‘s-Hertogenbosch și Budapesta, competiţii din categoria International, inferioară celor Premier. Următoarea sportivă din România în clasament este Sorana Cîrstea, care a coborât de pe 21 pe 22.

Judo. Marius Vizer a fost reales președinte al Federaţiei Internaţionale de judo, pentru un mandat de patru ani, la Congresul forului, de la Rio de Janeiro, loc unde au început și Campionatele Mondiale. „Sunt foarte emoţionat, pentru că am lucrat împreună timp de 6 ani, cu încredere, bună colaborare și respect. Mulţumesc tuturor oficialilor, Comitetului nostru Executiv, stafului IJF și tuturor celor implicaţi în lumea judou-ului“, a declarat Vizer, care conduce IJF din 2007. Cu aceeași ocazie, mai multe personalităţi din lumea judo-ului mondial au fost cooptate în Comitetul Executiv, printre acestea numărându-se și președintele Rusiei, Vladimir Putin, care a devenit manager de dezvoltare al IJF.