Mihai Leca, Florin Ilie, Claudiu Belu și Tiberiu Serediuc, jucătorii Concordiei Chiajna, au fost convocați de selecționerul naționalei de tineret, Emil Săndoi, pentru ami-calul Cipru-România, care se va disputa pe stadionul ”Makario Stadium” din Nicosia.

Cei patru fotbaliști, de regulă titulari în echipa antrenată de Ilie Stan, au avut un sezon foarte bun și au contribuit din plin la rezultatele Concordiei, chiar dacă în ul-tima etapă (1-2 cu CFR) doi dintre ei au gafat nepermis și, din păcate, decisiv la golurile campionilor. Alături de ei, în ultimele etape a impresionat și portarul Alberto Cobrea care, la 22 de ani, a profitat de scandalul dintre Florin Niță și conducerea clubului – eroul din meciul de cupă cu Steaua nu a semnat prelungirea contractului nefiind mulțumit de suma ce i-a fost oferită, motiv pentru care a fost trimis să joace în liga a IV-a, la Concordia III! – și a prins postul de titular.

Cobrea s-a călit, am putea spune, în Italia. El a evoluat câțiva ani în campionatul echipelor de tineret din Italia – Primavera – apărând poarta celor de la Udinese. Puștiul din Piatra Neamț, născut în Ger­mania, fost elev al profesorului Constantin Pancu la LPS Piatra Neamț, provine dintr-o familie înstărită și și-a dorit mereu să-și urmeze tatăl, care a fost și el portar. După un turneu disputat la Botoșani în urmă cu câțiva ani, în 2007, Cobrea a primit o ofertă de a susține probe de joc la AS Roma, dar până la urmă a fost „ademenit“ de Udinese, unde l-a tentat programul de pregătire coordonat de fostul portar Morgan de Sanctis. Din păcate pentru el, în august 2010 a suferit o o fisură de încheietură. „Nu m-a mai vrut nimeni, m-am refăcut sin­gur şi am luat-o de la zero”, povestește por­tarul, pe care Udinese l-a pus pe liber în februarie 2011, după trei sezoane și jumătate. A revenit în țară și a semnat cu CS Mioveni, iar din vară este la Chiaj­na. Își dorește din tot sufletul să continue cei trei ani și jumătate petrecuți în străinătate, iar Italia este prima sa opțiune, dar până atunci „trebuie să îmi fac treaba cum se poate mai bine la Concordia”, după cum spune chiar fotbalistul.

Record spulberat de CFR Cluj

Concordia Chiajna a pierdut cu 1-2 meciul de acasă cu CFR Cluj, din etapa a 15-a, iar reuşita lui Rui Pedro din minutul 33 a însemnat finalul unei performanţe nota-bile care le aparţinea jucătorilor Concordiei. Ilfovenii adunaseră 546 minute consecutive fără gol primit în meciurile oficiale, în şase partide de campionat şi una din Cu-pă. Pe­rioa­da de invincibilitate a echipei lui Ilie Stan începuse în minutul 57 al meciului de la Vaslui (0-3) şi a cuprins partidele cu Oţelul (0-0), CSMS Iaşi (1-0), Rapid (0-0), Steaua (0-0 – 120 minute, optimi Cupă) şi Petrolul (0-0).

Chiajna a jucat de la egal la egal cu campioana en-titre, a şi marcat un eurogol prin căpitanul ei, însă clujenii au profitat de două erori ale defensivei lui Ilie Stan şi au pus la zestre cele trei puncte. Fără înfrîngere de 6 săptămîni, Chiajna a crezut în şansa ei, aşa cum se întîmplase cu Steaua, în Cupa României, și a jucat chiar mai bine decît o făcuse în faţa liderului, dar nu a avut noroc. „E normal că am ţipat la final în vestiar la unii jucători pentru că de la cei tineri aştept să aibă şi responsabilita-te. Nu e posibil ce a făcut Belu la faza primului gol al CFR-ului, e inadmisibil”, a tunat la finalul jocului antrenorul Ilie Stan.

18. CS Turnu Severin 15 1 5 9 11-21 8.

Echipa Oţelul Galaţi a început sezonul cu o penalizare de două puncte.

Infrângerea categorică cu Dinamo 2 a bulversat echipa din Buftea, Giani Kiriță luând decizii radicale in privința unor jucători.