FC Voluntari – victorie chinuită

După victoria lejeră din tur cu 4-0, FC Voluntari a obținut cu greu cele trei puncte, singurul gol al partidei fiind înscris de Florin Cernat în minutul 93.

Primele ocazii ale derby-ului ilfovean au apărut de-abia înainte de pauză. Chiajna a trecut pe lângă gol prin Cristescu. Grădinaru a reușit o incursiune foarte bună în flancul drept, a pătruns în careu și a centrat pentru Cristescu. Acesta a reluat din prima, dar șutul a trecut puțin peste vinclul porții lui Balauru. A urmat replica celor din Voluntari care au ratat de puțin, prin Ivanovic. Atacantul a șutat spre colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poarta apărată de Bălgrădean.

În repriza secundă Serediuc a ratat două ocazii în care s-a aflat singur cu portarul, ambele în decursul unui singur minut. De fiecare dată, Balauru a fost la post. Au urmat apoi ocaziile lui Bălan și Cristescu, dar meciul avea să fie decis de un șut excepțional trimis de Florin Cernat. Atacantul a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat un adversar de două ori și a înscris un gol de generic de la 20 de metri. Cele două echipe s-au întânit până acum de 9 ori.

FC Voluntari a câștigat de două ori, în timp ce Concordia are patru succese. În etapa viitoare, Voluntari joacă la Botoșani, iar Concordia primește vizita Stelei.

„Ne pasă de fotbal”

Cele două formații nu se află într-o situație prea bună. Concordia Chiajna a rămas fără antrenor, după demiterea lui Emil Săndoi, iar FC Voluntari este nemulțumită de arbitraj, amenințând chiar cu retragerea din campionat.

La meciul cu Chiajna, Voluntariul a intrat pe teren cu un mesaj de protest la adresa arbitrajelor, același pe care Florin Marin l-a afișat și la conferința de presă de vineri: „Ne pasă de fotbal. Respectați-ne și pe noi”. Revoltaţi de prestaţia lui Istvan Kovacs din meciul cu Viitorul, oficialii lui FC Voluntari au ales ca formă de protest trimiterea mai multor jucători de la echipa a doua în meciul cu Concordia. “Au greșit împotriva noastră arbitri cu experiență, care au condus meciuri din Europa. Când vin în țară, lucrurile se schimbă, împotriva noastră se fac greșeli”, declara George Galamaz, managerul sportiv al celor din Voluntari, după meciul cu Viitorul. De cealaltă parte, Chiajna se află în căutarea unui nou antrenor. După demiterea lui Emil Săndoi, interimatul este asigurat de Emil Ursu, antrenorul echipei secunde. Pe lista Concordiei se află Adrian Falub, Liviu Ciobotariu și Claudiu Niculescu.

Rezultatele „ilfovenelor” din Liga a II-a

CS Afumați a câștigat în deplasare, scor 0-2, cu Foresta Suceava și a urcat pe locul 8 în clasament. ACS Berceni a pierdut pe teren propriu, 1-7, cu Olimpia Satu Mare și este la un pas să fie eliminată din competiție, precum Șoimii Pâncota. Echipa din Berceni nu a obținut niciun punct și are un golaveraj de 7-44. CS Balotești a pierdut cu Dunărea Călărași, 0-3. ASU Poli a învins Unirea Tărlungeni cu scorul de 2-0. UTA Bătrâna Doamnă s-a impus cu 3-2 pe teren propriu în fața celor de la Clinceni. Academia a condus cu 1-0.