Încet, dar sigur, Concordia Chiajna și-a construit o piramidă a performanței care poate stârni invidia oricărei grupări, fie Steaua, Dinamo sau CFR Cluj.

Baza este formată de numeroasele echipe de copii și juniori (zece la număr!), care au în vârf grupările de juniori republicani. Urmează apoi „sateliții” Concordia Chiajna II și III, grupări care activează în Liga a III a, respectiv Liga a IV-a Ilfov, și o fac cu rezultate foarte bune! În sfârșit, sus, în vârful piramidei, se află prim-divizionara Concordia, o echipă care în ultimul an a realizat adevărate „minuni” și a dat peste cap pronosticurile tuturor pesimiștilor care prevedeau că gruparea din Chiajna va avea soarta unor echipe ca Fulgerul Bragadiru, CS Otopeni sau Victoria Brănești, pre­zențe meteorice pe arena primei ligi. Poate că tocmai această „piramidă” foarte bine organizată va reprezenta viitorul echipei din Chiajna!

Oficial le merge bine!

Dacă despre meciul prim-divizionarei din Chiajna veți citi în finalul acestui material, să spunem câteva cuvinte de­spre meciurile și, mai ales, jucătorii pe care se ba-zează Concordia II și III.

Satelitul Chiajnei din Liga a III-a a învins în ultima etapă, în deplasare, la Domnești, liderul la zi al seriei a treia, cu 2-1, în etapa a şasea din al treilea eşalon. Antre-norul Dumitru Bolborea, ani de zile colaborator apropiat al lui Cosmin Olăroiu la Progresul sau Steaua, a avut la dispoziţie şase fotbalişti de la prima echipă, Cobrea, Ciupitu, Daniel Stan, Andrei Stan, Damian şi proaspăta achiziţie, vîrful de atac bosniac, Ibric Damir. Cei şase au fost titulari împotriva celor de la Viitorul Domneşti şi, în mare, au făcut diferenţa în teren. Primul gol al ilfovenilor de la Concordia a fost reuşit de bosniacul Ibric, reluare din şapte metri în urma unei pase din lovitură liberă (min. 12). Tot dintr-o fază fixă a venit şi golul doi al echipei lui Bolborea, în partea secundă a jocului, când Daniel Stan a îndeplinit o simplă formalitate la centrarea lui Chiţu de pe partea drepată (min. 70). La zece minute de la final, oaspeţii au înscris din lovitură de pedeapsă (min. 81) executată bine de Zaharia.

Concordia II: Cobrea-Savin, Niţă, Tudorache, Damian, Chiţu, A. Stan, D. Stan, Ciupitu, Olomo, Ibric.

Celălalt „satelit”, Con­cordia III Chiajna a primit, la Roșu, vizita echipei satelit a Progresului Cernica, într-o partidă contând pentru etapa a treia a campionatului mu-nicipal. La ultima fază a primei reprize, Frățilă a reluat din foarfecă o centrare de pe partea dreaptă și Concordia a intrat în avantaj la cabine (1-0). Gazdele au înscris din nou în minutul 55, când Militaru a blocat degajarea unui adversar iar mingea s-a dus glonț sub transversală (2-0). Concordia III a închis conturile după o oră de la star-tul partidei, atunci când Anghel a fost lansat pe culoar după o combinație rapidă și a trimis tare pe lângă portar, ieșit în întâmpinare pentru a închide unghiul (3-0).

Concordia III: Mocanu – Matei, Stoichiță, Dinișel, Alexe, Badea, Penghis, Carp, Frățilă, Militaru, Anghel.

Concordia a ­rezistat o repriză cu un ­jucător în minus

În ultimul meci al etapei a XI-a a Ligii I, Concordia condusă de Ilie Stan a terminat la egalitate (0-0), acasă, în fața fostei campioane, Oțelul. Un meci cu o primă re-priză anostă, cu puține ocazii, și cu un mitan secund în care cel mai bun jucător de pe teren a fost portarul Chiajnei, Florin Niță. Din păcate, la opt minute de la reluarea partidei (minutul 53), misiunea jucătorilor lui Ilie Stan a devenit foarte dificilă după ce Bambara a primit roşu direct pentru o intrare cu talpa. Până la final, portarul Niță a fost eroul zilei, scoțând cel puțin două goluri ca și făcute ale gălățenilor Inkango şi Pena.

Concordia: Niţă – Creţu, Belica, Fl. Ilie, Bambara – Leca, Pană, Purece, Popovici – Serediuc, Simion.