Centura ocolitoare care leagă direct DN3 de Autostrada A2 a fost deschisă circulației

După ani în care comuna Brănești a fost unul dintre cele mai aglomerate puncte de pe traseul București – Constanța, din cauza traficului de tranzit și a trecerii la nivel cu calea ferată, o nouă etapă a modernizării infrastructurii rutiere a fost finalizată. Varianta Ocolitoare Brănești (VO3G) a fost recepționată și deschisă circulației, realizând conexiunea directă dintre DN3 și Autostrada A2 prin pasajul peste calea ferată inaugurat anterior.

Articol apărut în ediția print a Jurnalul de Ilfov, nr.816

Investiția marchează finalizarea unui program de dezvoltare a infrastructurii rutiere gândit și demarat de administrația locală în urmă cu mai bine de un deceniu. Încă din 2014, autoritățile din Brănești au început să caute soluții pentru una dintre cele mai dificile probleme ale comunei: blocajele aproape permanente generate de traficul de tranzit și de trecerea la nivel cu magistrala feroviară București – Constanța. Strategia a fost construită etapizat și a urmărit realizarea unei legături moderne între DN3, DJ100 și Autostrada Soarelui.

Prima etapă – ”Amenajare acces în Autostrada A2 între km. 21+380 – km. 24+050 stânga-dreapta și a drumurilor de legătură cu aceasta” a constat în amenajarea accesului la Autostrada A2 și a drumurilor de legătură, lucrări finalizate în vara anului 2021 cu sprijinul Consiliului Județean Ilfov. 

A urmat construcția pasajului rutier peste calea ferată, proiect – ”Pasaj  rutier peste CF, drum de legătură și amenajare acces din/în DN3” – realizat în parteneriat cu Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Pasajul a eliminat timpul de așteptare la barieră și a creat conexiunea dintre DN3 și DJ100.

Acum, în etapa a III-a, prin inaugurarea Variantei Ocolitoare Brănești – proiect denumit ”Realizare Centură Ocolitoare Brănești – racord DN3/ Pasaj CFR – Autostrada A2”, sistemul rutier gândit etapizat în ultimii ani este complet, iar traficul de tranzit este preluat în afara zonelor rezidențiale. Pentru locuitori, acest lucru înseamnă mai puțină aglomerație, timpi de deplasare reduși și un nivel mai ridicat al siguranței rutiere, în timp ce transportatorii beneficiază de o legătură directă cu Autostrada A2.

Potrivit documentației proiectului, întreaga investiție creează și premisele dezvoltării economice a comunei, oferind platformei industriale din Brănești un acces rapid la rețeaua națională de drumuri de mare viteză. Autoritățile locale estimează că noua infrastructură va susține atât dezvoltarea economică și urbanistică a zonei, cât și atragerea unor noi investiții.

Proiectul a fost implementat în parteneriat între Primăria Brănești și CNAIR, administrația locală asumându-și gestionarea procedurilor de achiziție, managementul contractelor și coordonarea implementării investiției, într-un model de colaborare instituțională susținut de Ministerul Transporturilor și Consiliul Județean Ilfov.

Valoarea totală a investiției se ridică la 52,95 milioane de lei, din care 42,17 milioane de lei reprezintă finanțare europeană prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), diferența fiind asigurată din cofinanțare națională și TVA.

Pentru asigurarea unui traseu optim pentru riverani, s-au modernizat și străzile Victoriei și Fermelor din buget local, astfel accesul la DN3G și VO3G se poate face din mai multe artere conexe acestor obiective.

O verigă nouă în rețeaua rutieră a Ilfovului

Prezent la deschiderea circulației, președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, a subliniat că noua infrastructură schimbă modul în care se desfășoară traficul în estul județului și a apreciat eficiența colaborării dintre administrația locală, Consiliul Județean Ilfov și CNAIR, estimând că, la acest moment, Ilfovul este conectat în proporție de peste 80% la rețeaua națională de drumuri de mare viteză.

Ministerul Transporturilor: un exemplu de descentralizare

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Scrioșteanu, a caracterizat investiția drept un exemplu al modului în care proiectele de infrastructură pot fi implementate prin colaborarea dintre autoritățile centrale și administrațiile locale.

Acesta a explicat că noua variantă ocolitoare, cu o lungime de 3,287 km, pornește din sensul giratoriu amenajat la intersecția DJ100 cu Autostrada A2 și se racordează la pasajul peste calea ferată și la drumul de legătură către DN3, completând astfel traseul continuu dintre drumul național și Autostrada Soarelui.

„Acest proiect reprezintă încă un bun exemplu de descentralizare a proiectelor cu tot cu finanțare, prin parteneriat cu autoritățile locale, Primăria comunei Brănești asumându-și construirea acestui obiectiv, care va crește fluiditatea traficului între A2 și DN3 și va contribui la creșterea siguranței rutiere în zonă”, a declarat Irinel Scrioșteanu.

Oficialul Ministerului Transporturilor a amintit și că deschiderea pasajului peste calea ferată a eliminat timpii de așteptare la barieră, iar finalizarea variantei ocolitoare completează acum legătura rutieră directă dintre DN3 și Autostrada A2.

Un angajament îndeplinit

Primarul comunei Brănești, Niculae Cismaru, consideră, la rândul său, că finalizarea Variantei Ocolitoare reprezintă îndeplinirea unui angajament asumat față de comunitate și rezultatul colaborării dintre administrația locală, CNAIR, Ministerul Transporturilor și Consiliul Județean Ilfov.

Edilul a subliniat că Primăria Brănești nu a fost doar beneficiarul investiției, ci și instituția care și-a asumat implementarea proiectului, de la derularea procedurilor de achiziție și managementul contractelor până la coordonarea întregului proces administrativ. Potrivit acestuia, deschiderea circulației pe VO3G marchează un moment important pentru dezvoltarea comunei, oferind locuitorilor o infrastructură rutieră modernă, sigură și adaptată ritmului de dezvoltare al localității, în timp ce traficul de tranzit este redirecționat în afara zonelor rezidențiale.

Primarul a transmis mul­țumiri tuturor instituțiilor implicate în realizarea investiției – CNAIR, Ministerului Transporturilor, Consiliului Județean Ilfov, precum și constructorului și cetățenilor comunei pentru sprijinul și înțelegerea acordate pe parcursul desfășurării lucrărilor.

Strategia continuă cu următorul pas

Finalizarea Variantei Ocolitoare închide practic un coridor rutier construit etapizat în ultimii ani, care permite acum circulația fără întreruperi între DN3 și Autostrada A2. Și, cum precizam anterior, pentru șoferii care tranzitează estul județului Ilfov, noua configurație rutieră elimină necesitatea traversării centrului comunei Brănești și reduce dependența de vechea trecere la nivel cu calea ferată, unul dintre principalele puncte de congestie din zonă.

În același timp, infrastructura creată deservește una dintre cele mai importante zone industriale din estul județului
Ilfov și oferă condiții mai bune pentru dezvoltarea economică a comunei, printr-un acces rapid către rețeaua națională de drumuri de mare viteză.

Dar programul de investiții nu se oprește aici. Potrivit documentelor administrației locale, următoarea etapă vizează realizarea unui pasaj peste Autostrada A2, proiectul ”Realizare pasaj peste A2 – legatură sat Brănești – Centura Ocolitoare cu sat Vadu Anei – DJ 100” – care va asigura legătura dintre satul Brănești, satul Vadu Anei și DJ100. Pentru acest obiectiv urmează să fie elaborat studiul de fezabilitate în cursul acestui an și identificate sursele de finanțare.

Odată cu finalizarea primelor trei etape ale strategiei începute în urmă cu zece ani, Brănești dispune astăzi de un sistem rutier modern care schimbă radical modul în care se desfășoară circulația în localitate și în estul județului Ilfov. Noua infrastructură nu înseamnă doar reducerea timpilor de deplasare și creșterea siguranței rutiere, ci și consolidarea rolului comunei ca punct de legătură între DN3, DJ100 și Autostrada A2, cu beneficii directe pentru locuitori, mediul de afaceri și dezvoltarea întregii zone.