Tenis. Simona Halep, care a abandonat în meciul cu germanca Annika Beck, la scorul de 7-5, 2-3, din cauza unor dureri la omoplatul drept, în turul doi al turneului de la ‘s-Hertoghenbosch, a declarat că va fi aptă pentru Grand Slam-ul de la Wimbledon. „Accidentarea nu este gravă, dar mi-a fost frig pe teren, mușchiul de la umăr s-a contractat, iar fizioterapeutul mi-a spus că ar trebui să mă opresc, pentru că s-ar putea să se agraveze. Dar voi fi aptă pentru Wimbledon“, a declarat Halep pentru wtatennis.com. În pauza dintre seturi, Halep a cerut intervenţia fizioterapeutului, acuzând dureri la gât și la omoplatul drept. Românca, deţinătoarea trofeului la turneul WTA olandez, a cerut din nou ajutor medical la scorul de 1-2 și 2-3, în setul doi. După ultima intervenţie, Halep a anunţat arbitrul de scaun că nu mai poate continua, după o oră și 16 minute de joc.

Rugby. Reprezentativa României a învins, cu scorul de 20-18 (6-10), selecţionata Rusiei, într-un meci contând pentru etapa a doua a IRB Nations Cup de la București. În aceeași etapă, echipa Emerging Ireland a învins reprezentativa Uruguayului, cu scorul de 51-3. În a treia etapă, la 22 iunie, vor avea loc meciurile Rusia – Uruguay și România – Emerging Ireland.  În prima etapă, România a învins, cu scorul de 34-16 (13-13), selecţionata Uruguayului, iar Emerging Ireland a trecut cu 66-0 (52-0), de Rusia.

Handbal. Echipa feminină a României a fost repartizată în grupa B a Campionatului European 2014 (7-21 decembrie) din Croația și Ungaria, alături de Norvegia Danemarca și Ucraina, conform tragerii la sorți efectuată la Zagreb. România, calificată la turneul final al CE 2014 după un baraj cu Belarus, va disputa meciurile din această grupă de foc la Debrecen. Norvegia este una dintre cele mai titrate naționale din handbalul feminin cu un palmares în care se remarcă două medalii olimpice de aur (2008, 2012), două titluri mondiale (1999, 2011) și cinci titluri europene (1998, 2004, 2006, 2008, 2010). Danemarca este triplă campioană europeană (1996, 2000, 2004), campioană mondială (1997) și triplă campioană olimpică (1996, 2000, 2004). Naționala Ucrainei are în palmares o medalie europeană de argint la ediția din 2000 din România și un bronz olimpic la JO 2004.