Sferturile de finală ale EURO 2016 au adus, și de data aceasta, o surpriză: Țara Galilor a reușit o victorie fără drept de apel (3-1) în fața Belgiei, cotată drept favorită. Galezii au dovedit, astfel, că parcursul lor uimitor de la EURO n-a fost o întâmplare. Totodată, aceste sferturi consemnează și sfârșitul de drum al Islandei, o echipă care a încântat prin jocul său simplu, dar extrem de eficient, și prin angajamentul și dăruirea jucătorilor săi.

Fără doar și poate, Islanda merită premiul de popularitate. Ea părăsește competiția cu capul sus, după un meci cu o echipă mult superioară – Franța -, în care a reușit, totuși, să marcheze două goluri foarte frumoase. Ce să mai vorbim despre eliminarea Angliei… Aș zice eu, aceste meciuri ale Islandei ar trebui să constituie și un prilej de meditație pentru jucătorii și conducătorii din fotbalul românesc, care ar trebui să ne explice cum a fost posibil ca echipa Islandei, reprezentanta unei țări cu 330.000 de locuitori ( mai puțini decât în Ilfov) și doar 100 de jucători profesioniști, să fie capabilă de asemenea performanțe?

Franța și-a demonstrat adevărata sa valoare

Deși a cam șchiopătat până  în sferturi, în meciul cu Islanda „cocoșii galici” s-au descătușat. Astfel, echipa naţională a Franţei a reuşit, duminică, scorul Campionatului European, 5-2 în faţa Islandei, iar Didier Deschamps îşi concentrează acum atenţia către meciul cu Germania, campioana mondială en-titre, programat în semifinalele competiţiei. Care, fără îndoială, poate fi considerat cea de-a treia finală virtuală, de la începutul EURO, după Spania-Italia și Germania-Italia.

Franța a mai stabilit și un record: cele mai multe goluri (5) marcate în sferturile competiției. De asemenea,  Franţa dă trei dintre primii patru marcatori: Antoine Griezmann, care a înscris pentru 4-0 în disputa cu nordicii, este liderul clasamentului, cu 4 reuşite, în timp ce coechipierii săi Olivier Giroud şi Dimitri Payet, aflaţi de asemenea pe lista marcatorilor duminică seară, împart poziţia a doua cu galezul Gareth Bale, toţi cu câte 3 goluri. Joi, 7 iulie, „Les bleus” vor trebui să dovedească, din nou, că sunt cei mai buni, în confruntarea din semifinale, cu Germania.

Pentru prima oară față-n față, la un turneu final de CE

Germania şi Franţa vor fi pentru prima oară faţă în faţă la un turneu final de Campionat European. Totuşi, istoria consemnează 27 de confruntări directe, iar francezii conduc cu 12-9. În ciuda faptului că disputele dintre cele două formaţii au fost mai mereu echilibrate, s-au consemnat doar 6 remize, semn că ambele echipe au tratat, de-a lungul timpului, meciul la victorie, după principiul „totul sau nimic”.

În schimb, e egalitate perfectă la cel puțin un capitol: numărul de goluri. După 27 de partide jucate, cele două echipe au același număr de goluri marcate una împotriva celeilalte: 43. Joi, la Marsilia, va fi, așadar, o confruntare pe viață și pe moarte. Germanii au deja unele probleme de lot, Gomez și Khedira fiind accidentați. Un meci cu un pronostic greu de dat. Vor reuși nemții „eventul” (CM și CE), sau francezii vor reuși câștigarea celui de-al treilea titlu, la ei acasă?…

Ronaldo și Bale, față în față

În cealaltă semifinală se vor confrunta surpriza cea mare a acestui EURO, Țara Galilor, și Portugalia. Un prilej să-i vedem pe Cristiano Ronaldo și pe Gareth Bale (coechipieri la Real Madrid) în postură de adversari.

Aceasta va fi prima întâlnire oficială dintre cele două echipe şi a patra din istorie: până acum, lusitanii au câştigat două dintre cele 3 amicale disputate, 3-2 (1949) şi 3-0 (2000), iar galezii s-au impus cu 2-1 (1951). În acest moment, galezii au cel mai prolific atac de la Euro, după ce au marcat în 10 rânduri, obţinând patru victorii în cele cinci meciuri disputate. De partea cealaltă, portughezii nu au câştigat niciun meci în 90 de minute şi au înscris 6 goluri.