AC Milan s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, chiar dacă a fost învinsă cu scorul de 3-0 (3-0), marţi seara, de Arsenal Londra, pe ‚’Emirates stadium’’, în manșa a doua a optimilor.‚’Tunarii’’ au făcut o primă repriză de excepţie, dar nu au reușit să întoarcă scorul drastic din tur, când au pierdut cu 0-4. Laurent Koscielny (7), Tomas Rosicky (26) și Robin van Persie (43 – penalty) au marcat pentru Arsenal, care a mai avut câteva situaţii foarte bune de gol, dar în cele din urmă Milan a câștigat tot mai mult în siguranţă și a închis me­ciul. În faţa a 59.000 de spectatori, au evoluat echipele: Arsenal: Wojciech ­Szczesny – Bacary Sagna, Thomas Vermaelen, Laurent Koscielny, Kieran Gibbs – Alex Oxlade-Chamberlain (Marouane Chamakh, 75), Alex Song, Tomas Rosicky, Theo Walcott (Park Chu-young, 84) – Robin van Persie, Gervinho. Antrenor: Arsene Wenger. AC Milan: Christian ­Abbiati – Ignazio Abate, Thiago Silva, Philippe Mexes, Djamel Mesbah (Daniele Bonera, 90) – Mark Van Bommel, Urby Emanuelson, Antonio Nocerino, Robinho – Zlatan Ibrahimovic, Stephan El Shaarawy (Alberto Aquilani, 70). Antrenor: Massimiliano Allegri.