Marius Șumudică pare a-și căuta oamenii pentru a face din Concordia Chiajna o echipă cu o apărare beton. Tehnicianul experimentează de zor revenirea la sistemul cu cinci fundași.

Poate este doar o impresie, dar Marius Șumudică pare a încerca să revină, cu Concordia, la sistemul cu trei fundași centrali și doi laterali, unul pe care puține echipe îl mai folosesc acum.

Astfel, în mai multe meciuri amicale în Cipru, tehnicianul a insistat pe acest sistem, iar achizițiile efectuate în această iarnă par a fi orientate tot spre acest scop. Lateralii Vagner și Bucurică par a fi câștigat lupta pentru cele două posturi de fundași de bandă, în timp ce Maftei, Lung și Lovin sunt soluțiile pentru centrul defensivei, în fața lui Râmniceanu sau Matache.

La mijloc, Madeira, Boldrin și Grigorie au fost folosiți mai mult, dar și Purece poate fi oricând o soluție, în timp ce în atac pare a fi cea mai mare luptă, Dina, Wellington, Pena sau Florea având șanse egale.

Au pierdut meciurile importante

Până la startul returului, ilfovenii joacă amicale. În cel mai important dintre ele, dacă ne luăm după numele adversarei, elevii lui Șumudică nu au reușit să treacă de Aris Limassol, pierzând cu scorul de 2-0.

Chiajna a început cu Rîmniceanu – Vagner, Maftei, Alves, Lung, Bucurică – Madeira, Boldrin, Grigorie – Dina, Florea, pentru ca în repriza secundă să mai joace Matache, Lovin, Dragarski, Dyulgerov, Mușat, Purece, Wellington, Pena.

Într-un alt meci, în compania unei formații cu nume, Concordia a pierdut, scor 1-2 (0-1), în faţa lituanienilor de la FK Atlantis. Scorul a fost favorabil românilor până în minutul 82 (pentru Concordia punctase Boldrin în prima repriză), dar defensiva ilfovenilor a clacat și, în numai două minute, scorul a fost modificat. Concordia: Matache – Vagner, Lovin, Maftei, Lung, Bucurică – Madeira, Purece, Boldrin – Wellington, Dina, pe final intrând Rîmniceanu, Dragarski, Florea, Burnea, Raiciu, Mușat, Dyugerov, Răsdan, Pena și Grigorie.

Nicoliță, la Viitorul până în vară

Bănel Nicoliță (foto) a semnat până în vară, cu drept de prelungire, pentru Viitorul Voluntari, aflându-se deja sub comanda lui Hagi în cantonamentul din Turcia. Liber de contract din vara anului trecut, mijlocașul s-a aflat în atenţia clubului SSC Napoli în luna noiembrie, iar la începutul lunii ianuarie a negociat cu Al Ittihad, grupare antrenată de Victor Piţurcă, dar transferurile nu s-au concretizat. Bănel Nicoliţă, 30 de ani, a evoluat din 2011 până în 2014 în Franţa, la FC Nantes și AS Saint-Etienne. De la finalul sezonului 2013-2014, el a rămas fără contract. Mijlocașul cu 36 de partide jucate pentru echipa naţională a României a evoluat în ţară, pentru cluburile Dacia Unirea Brăila, Poli AEK Timișoara și Steaua.