GIMNASTICĂ. Antrenorul Marius Urzică a decis să părăsească echipa naţională masculină de gimnastică în favoarea unui contract în Qatar, președintele FRG, Adrian Stoica, declarând că „este o lovitură și lotul a rămas descoperit”. „Am decis să plec, este decizia mea. Va fi un contract pe durată nedeterminată cu federaţia din Qatar, cu Comitetul Olimpic de acolo, care se va reînnoi anual și, din ce știu, voi lucra și cu juniorii și cu seniorii. Este și fostul coleg de echipă acolo, Răzvan Șelariu“, a spus Marius Urzică.

POLO. Naţionala României s-a calificat la turneul final al Campionatului European din acest an, după ce a învins Marea Britanie și în manșa retur din baraj, cu 18-8. În tur, România a câștigat cu scorul de 18-7, iar cu dubla victorie obţine calificarea la turneul final al CE din 2014. La turneul final s-au mai calificat Spania, Franţa, Georgia și Croaţia, Ungaria (gazdă), Serbia, Muntenegru, Italia, Germania, Grecia.

SCHI. Sportiva japoneză Sara Takanashi s-a impus în etapa de Cupă Mondială de sărituri cu schiurile de la Râșnov, asigurându-și astfel a 20-a victorie din carieră. Takanashi (230,4 puncte) a înregistrat un avans de zece puncte faţă de americanca Jessica Jerome, locul trei revenind italiencei Evelyn Insam. Sportiva germană Carina Vogt, prima campioană olimpică din istorie în această probă, a venit în România însă nu a participat la concurs din cauza unei probleme la genunchi.