Ambele echipe au condus cu 1-0

Concordia Chiajna și FC Voluntari au obținut doar un punct în etapa a 12-a din Liga I. Cele două echipe au urcat în clasament și se situează acum pe locurile 9 și 10, departajate de un punct. Concordia se află la 4 puncte de ultimul loc de play-off, ocupat în prezent de CFR Cluj.

Concordia Chiajna a remizat, 1-1, în deplasare cu Astra Giurgiu. Meciul s-a disputat pe arena din Ștefan cel Mare, după ce giurgiuvenii au decis să-și protejeze gazonul pentru meciul din Europa League cu Viktoria Plzen. În minutul 5, campioana a avut prima șansă de a înscrie prin Romario Kortzog, scăpat singur pe contraatac, însă Bălgrădean a fost la post. În minutul 9, ilfovenii au cerut penalty la duelul dintre Alexandru Stan și Marian Constantinescu. Pe finalul primei reprize, Constantinescu a obţinut, în sfârșit, o lovitură de pedeapsă, transformată fără emoţii de Cristescu, acesta fiind și scorul de la pauză. În repriza secundă, Bălgrădean, aflat într-o seară excelentă și-a salvat echipa de mai multe ori. Prima dată la șutul lui Budescu, iar apoi la execuția periculoasă a lui Geraldo Alves. Portarul ilfovenilor a mai avut o intervenție bună în fața lui Florea, în minutul 80. Patru minute mai târziu, după o fază fixă de manual, echipa lui Șumudică a reușit să egaleze prin Daniel Niculae. Sezonul dezastruos continuă, astfel, pentru Astra, care ocupă în prezent locul 12, având șanse minime de a accede în play-off. Etapa viitoare, Concordia joacă acasă cu ACS Poli Timișoara.

FC Voluntari, primul punct după patru etape

FC Voluntari și ASA Tg. Mureș au încheiat la egalitate duelul din etapa a 12-a din Liga 1, scor 1-1. Echipa antrenată de Florin Marin a început mai bine jocul, ratând prima ocazie în minutul 10. Florin Cernat a șutat de la 16 metri puțin pe lângă poarta lui Mingote. ASA a fost apoi salvată de Mingote, care a respins şutul lui Adrian Bălan. Formația lui Dan Alexa a încercat să riposteze prin Romeo Surdu, dar Balauru a fost pe fază. După mai multe tentative, Adrian Bălan a reușit să deschidă scorul în minutul 36. Atacantul a marcat din lovitură liberă şi şi-a trecut în cont a doua reuşită a sezonului. Pe finalul primei reprize, oaspeţii puteau să restabilească egalitatea, dar Vlad Morar a nimerit bara.

La începutul reprize secunde, Morar nu a mai ratat şi a marcat primul său gol pentru ASA. Morar a executat excelent o lovitură liberă și a reușit
să-l învingă pe Balauru. Două goluri din lovitură liberă, un punct pentru ambele echipe. După egalul de pe stadionul „Anghel Iordănescu”, ASA revine pe plus în clasament, după ce a început sezonul cu o penalizare de 6 puncte. Voluntari va juca etapa viitoare la Iași, cu CSMS.

Rezultatele „ilfovenelor” din Liga II

Dintre echipele ilfovene din Liga a II-a, doar Afumați a reușit o victorie (4-0 cu Berceni) în etapa a 12-a, Unirea Tărlungeni fiind învinsă de Dunărea Călărași (1-0), Balotești a remizat (0-0) cu Sepsi, în timp ce Academica Clinceni a pierdut dramatic acasă (scor 2-3) cu Metalul Reșița.