@ Mesaje de suflet pentru toate femeile, de 8 Martie
La Casa de cultură din Bălăceanca s-a organizat sâmbătă, cu o zi în avans de 8 Martie, un eveniment dedicat femeilor din Ilfov, cu sprijinul Centrului Județean pentru Promovarea și Conservarea Culturii Tradiționale – Consiliul Județean Ilfov și Primăriei Cernica. La atelierele de creație pregătite pentru copii a fost prezent și președintele CJ Ilfov, Hubert Thuma, care s-a referit la această zi ca la una ”în care întâlnirea cu ilfovenii s-a simtit ca o sărbătoare”. ”Târgul de primăvară de la Cernica a fost o adevărată invitație la dialog, iar ce a ieșit din mâinile copiilor a fost artă și emoție în același timp. Mă bucur de fiecare dată să particip la astfel de adunări, să vad că părinții se destind la un spectacol organizat de comunitate, copiii creează și se bucură de rezultatele muncii lor, iar bunicii îi însoțesc ca în zi de sărbătoare”, a spus Hubert Thuma.
Articol publicat în Jurnalul de Ilfov Nr. 795, ediția print

Magdalena Țapu a făcut ofiicile de prezentator și a transmis tuturor mamelor, soțiilor, surorilor, bunicelor, fiicelor și colegelor un călduros ”La mulți ani!”, cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii. ”Să aveți mereu lumină și căldură în suflet, pe care să le dăruiți mai departe, așa cum o faceți de generații, încă de la începutul lumii”, a spus aceasta. Iar mesajul ei a fost însoțit de cele mai frumoase felicitări și diverse podoabe pe care copiii le-au creat și le-au oferit în dar mamelor.
Pe scena Casei de cultură din Bălăceanca au urcat, în deschiderea momentelor artistice ale evenimentului intitulat sugestiv ”Primăvara începe în Ilfov”, Daniel Trifu și Taraful Târgoveții! Cercetător al tradițiilor și fondatorul tarafului, un artist cu o voce specială, șlefuită cu multă grijă și atenție, care are ca liant studii muzicale și teologice, fiind absolvent al Universității Naționale de Muzică București și absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă, Daniel Trifu a arătat, din nou, că are harul de a încânta oamenii. Acesta a readus în fața publicului muzica veche ”de oraș”, dar și muzica lăutărească care se cânta în perioada interbelică în târguri, hanuri și mahalale. Mămicile și bunicile s-au prins imediat în hore, iar atmosfera s-a animat rapid cu energie și voie bună.
A urmat Taraful Clubului de Muzică Buftea, un proiect de prim rang al comunității, dedicat educației muzicale și dezvoltării tinerelor talente. Taraful a luat naștere în anul 2021 și, crescând constant ca număr de membri și ca nivel artistic, astăzi are în componența sa peste 9 membri: voce, orgă, tobe, chitară, chitară bas, clarinet, saxofon și viori. Taraful a participat la diverse spectacole, sub bagheta dirijorului Marcel Stan, și își propune, în continuare, să promoveze muzica populară, tradițională românească, dar și portul național – ca fiind elemente de importanță majoră ale culturii naționale românești.
Pentru finalul evenimentului, Andreea D a pregătit un recital de zile mari! Talentata artistă de muzică dance și house din România a descoperit de mică muzica și darul de a cânta, iar primele cântece pe care le-a interpretat, deși puțină lume știe, au fost cele de muzică populară. Repertoriul Andreei D este cunoscut și la nivel internațional, aceasta reușind să spargă granițele cu piesa ”All my people”, realizată împreună cu Sasha Lopez, piesă care a intrat în top 10 din Germania, Austria și chiar Spania!
Evenimentul de la Casa de cultură din Bălăceanca a adus împreună copii, părinți și bunici într-o atmosferă caldă, de sărbătoare. Muzica, creațiile celor mici și bucuria întâlnirii în comunitate au transformat această zi într-un adevărat omagiu adus femeilor. Astfel, la Cernica, primăvara nu a venit doar în calendar, ci și în sufletele celor care au ales să o sărbătorească împreună.


































