Spectacol la Erevan: Armenia – România 0-5

Cu o echipă națională întinerită, România a învins în deplasare Armenia cu un neverosimil 5-0. Este cea mai categorică victorie în deplasare, obținută de tricolori în ultimii 14 ani. Până la meciul de sâmbătă, prima reprezentativă nu mai înscrisese niciodată într-un meci oficial trei goluri în primele 15 minute.

După evoluțiile lamentabile ale echipei naționale din ultima perioadă nimeni nu se aștepta la o victorie categorică în fața Armeniei, cu toate că elevii lui Christoph Daum plecau ca favoriți. Lipsiți și de prezența lui Henrikh Mkhitaryan, vedeta celor de la Manchester United, absent din pricina unei accidentări, armenii au pornit cu stângul. În minutul 4, Gor Malakian comite henț pe linia porții și este eliminat, iar Bogdan Stancu înscrie din penalty. Adrian Popa, lansat excelent de Nicușor Stanciu, a mărit avantajul tricolorilor în minutul 10. În chiar debutul său la echipa națională, Răzvan Marin înscrie al treilea gol, două minute mai târziu, printr-un șut excelent din marginea careului. Nicușor Stanciu, pasator decisiv la golurile doi și trei, a înscris cel de-al patrulea gol cu un șut superb sub transversală. Era minutul 29 și avea să fie scorul de la pauză. În minutul 59, Răzvan Marin pasează excelent către Alex Chipciu, rămas singur cu portarul, și stabilește scorul partidei, Armenia – România 5-0.

Tineret mândria țării?

Atunci când a venit la cârma naționalei, selecționerul Christoph Daum a promis că va folosi un sistem de joc mult mai ofensiv și va promova mai mulți jucători tineri. Iată că neamțul s-a ținut de cuvânt utilizând un 4-5-1, alcătuit aproape în întregime din jucători ofensivi. Mai mult decât atât, din primul 11 au făcut parte trei jucători sub 25 de ani: Romario Benzar (24 de ani, Viitorul), Nicușor Stanciu (23 de ani, Anderlecht), Răzvan Marin (20 de ani, Viitorul). În minutul 67 avea să intre pe teren și Dorin Rotariu (21 de ani, Dinamo).  E adevărat că Armenia nu este Polonia lui Robert Levandowski, pe care o vom înfrunta pe 11 noiembrie la București, un adevărat test pentru noua națională a lui Daum,  însă România a mai jucat în trecutul nu foarte îndepărtat cu echipe slabe și s-a făcut de râs. Trebuie doar să ne amintim de meciul cu Albania de la Euro și de meciurile chinuite cu Insulele Feroe din preliminariile anterioare. Prin urmare, chiar dacă România nu a învins o echipă de top a lumii, trebuie lăudat măcar curajul lui Daum de a folosi jucători tineri, lucru de care Anghel Iordănescu și predecesorii săi s-au ferit ca de ciumă.

Viitorul sună bine

Fără doar și poate marele câștig al înfruntării cu Armenia este Răzvan Marin, mijlocașul Viitorului lui Hagi. Dacă de la Nicușor Stanciu, care a confirmat la echipele de club, aveam deja mari pretenții, fiul lui Petre Marin a depășit toate așteptările.

În numai 12 minute de la debutul în tricoul naționalei, acesta îl depășea deja pe tatăl său care în nouă selecții nu înscrisese niciun gol. De asemenea, colegul său, Romario Benzar pare să fie o soluție bună pentru postul de fundaș dreapta, care în ultima perioadă a fost mai mereu o improvizație. Rămâne de văzut dacă și Florin Tănase, un alt produs al Academiei Hagi, va reintra în atenția selecționerului după ce-și va reveni din accidentarea suferită în meciul cu CSU Craiova.