Cel mai bun înotător român al momentului a revenit în competiții, după accidentarea din Polonia, la Memorialul „Marek Petrusewicz” în bazin scurt. El a participat la Campionatul Național de Natație în bazin scurt (25 m), desfășurat la Complexul de Natație de la Otopeni, în perioada 9-12 noiembrie, unde a avut o evoluție excepțională.

Articol publicat în Jurnalul de Ilfov Nr. 679, ediția print

Probe, 100 de metri liber, ștafeta combinată de 4×50 m mixt, 100 de metri mixt și 50 de metri liber, unde a stabilit un nou record național. În urma acestor evoluții, David Popovici a câștigat 3 medalii de aur și una de bronz. În prima zi a competiției, David Popovici (CS Dinamo) a câștigat proba de 100 m liber, joi, la Campionatele Naționale de înot în bazin scurt (25 metri).

Popovici a fost cronometrat în finală cu timpul de 46 sec 76/100, fiind urmat de Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanța), 47 sec 22/100, și de Andrei Ungur (CSU Cluj), 48 sec 06/100. Fostul campion mondial reușise cel mai bun timp și în calificări, 47 sec 88/100. Sâmbătă, David Popovici a câștigat o medalie de aur în proba de ștafetă combinată 4×50 m mixt, alături de Aissia Claudia Prisecariu, Alecsia Maria Tenciu și Dragoș Ghile, cu timpul de 1 min 46 sec 14/100, iar la 100 m mixt, Popovici s-a clasat al treilea, cu timpul de 54 sec 58/100, devansat de Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanța), 54 sec 17/100 și de Mihai Gergely (CSM Constanța), 54 sec 41/100. Popovici nu va participa la Mondiale, ci se gândește doar la Olimpiada de la Paris În ultima zi a competiției, David Popovici a câștigat proba de 50 m liber, după ce s-a impus în finală cu timpul de 21 sec 52/100, un nou record național. El obținuse cel mai bun timp și în serii, cu 21 sec 91/100. Competiția a constituit o ultimă repetiție înaintea Europenelor de seniori în bazin scurt (5-10 decembrie) din același complex olimpic de natație. La finalul probelor la care a participat, David Popovici a declarat: „Au fost destul de grele (n.r.: probele), 200 de metri în bazin scurt mi se pare mai greu decât în bazin de 50 de metri, dar le-am înotat bine, binișor și mâine o să am 100 mixt și încă o ștafetă. O să am ștafete în fiecare zi. (…) Consider că nu am nevoie decât de un bazin bun de 50 de metri când e vorba de competiții pre-Olimpiadă, fix înainte. Nu cred că luăm în considerare o competiție fix în bazinul ăla, fix în Paris. Sunt multe alte bazine pe același fus orar”, a declarat Popovici.