Sala de sport a găzduit prima campanie din acest an, organizată de Primărie împreună cu Centrul de Transfuzie Sanguină al Municipiului București

Sala de sport din Bulevardul Biruinței, orașul Pantelimon, a fost transformată, luni, 26 ianuarie, ­într-un punct mobil de transfuzie, unde peste 70 de persoane s-au înscris pentru a dona sânge în cadrul unei campanii organizate de Centrul de Transfuzie Sanguină al Municipiului București, cu sprijinul Primăriei orașului Pantelimon, prin Direcția de Asistență Socială. Acțiunea, desfășurată între orele 8.30 și 12.30, a fost prima ediție din acest an și a noua campanie de donare organizată în oraș, Pantelimon fiind deja recunoscut ca punct constant pe harta donării de sânge din județul Ilfov.

Articol publicat în Jurnalul de Ilfov Nr, 790, ediția print

Primarul orașului Pantelimon, Marian Ivan, a fost prezent la sala de sport, subliniind că această campanie este rezultatul unei colaborări constante și al implicării administrației și în mod special a unei comunități care a înțeles importanța donării. Edilul a arătat că interesul a fost ridicat, locurile fiind ocupate integral, iar numărul mare de persoane înscrise confirmă faptul că donarea de sânge a devenit deja o tradiție locală.

„Astăzi am fost prezent în sala de sport, transformată pentru câteva ore într-un adevărat spațiu al solidarității și al speranței, pentru campania de donare de sânge. Aceasta este a ­noua campanie organizată aici, un lucru care arată consecvență, responsabilitate și o comunitate care înțelege cât de important este să fii prezent atunci când alții au nevoie. 70 de persoane s-au înscris pentru a dona sânge. Fiecare donator oferă aproximativ 450 ml de sânge, o cantitate care poate face diferența dintre viață și moarte pentru cineva aflat într-un moment critic”, a declarat Marian Ivan.

Primarul a arătat că administrația locală a susținut logistic campania, asigurând spațiul, con­dițiile necesare desfă­șurării în siguranță și suportul pentru donatori. Totodată, acesta a precizat că este el însuși donator de sânge și donează ori de câte ori starea de sănătate îi permite, subliniind că donarea nu este doar un gest simbolic, ci o responsabilitate reală față de ceilalți membri ai comunității.

Direcția de Asistență Socială a asigurat logistica și organizarea

Campania a fost organizată în sala de sport din Bulevardul Biruinței, nr. 70, un spațiu pus la dispoziție de Primăria orașului Pantelimon prin Direcția de Asistență Socială, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină al Municipiului București. Spațiul a fost adaptat pentru nevoile fiecărui pat de recoltare, astfel încât întregul proces să se desfășoare în condiții similare celor dintr-un centru fix de transfuzie.

Cristina Ivan, reprezentant al Direcției de Asistență Socială Pantelimon, a explicat că interesul pentru campanie a fost ridicat, majoritatea celor înscriși fiind persoane tinere, multe dintre ele donatori cu experiență. Aceasta a subliniat că una dintre cele mai importante realizări ale campaniei este constituirea unei baze de date cu donatori activi, persoane care revin constant și dețin carnet de donator.

„S-au înscris peste 70 de persoane, de toate vârstele, majoritatea tineri și donatori activi. Marea calitate a acestei campanii este că s-a creat o bază de date cu donatori fideli. La fiecare ediție se respectă triajul, completarea formularelor și controlul medical. Au fost și persoane care au avut calitatea de donator, dar care, din motive precum o sarcină recentă sau alte situații medicale, au fost îndrumate să revină la o dată ulterioară, conform analizelor și triajului”, a precizat Cristina Ivan.

Aceasta a adăugat că Primăria orașului Pantelimon a asigurat apă, sandvișuri și condiții adecvate pentru donatori, iar administrația locală își dorește continuarea acestui tip de acțiuni, având în vedere nevoia constantă de sânge din spitale. Totodată, Pantelimonul va intra în calendarul oficial de donări al Centrului de Transfuzie Sanguină al Municipiului București, urmând ca pe parcursul anului 2026 să fie stabilite noi date pentru campanii similare.

Centrul de Transfuzie subliniază rolul donatorilor fideli

Directorul Centrului de Transfuzie Sanguină al Municipiului București, dr. Lucia Grijac, a declarat că prezența echipei medicale în orașul Pantelimon face parte dintr-un program de colecte mobile desfășurat constant de mai mulți ani, în colaborare cu administrația locală. Aceasta a subliniat că evenimentul de la Pantelimon este unul dintre cele mai bine organizate, iar donatorii din această comunitate sunt deja fidelizați, ceea ce contribuie semnificativ la asigurarea stocurilor de componente sanguine pentru spitalele din București și din zonele limitrofe.

„În orașul Pantelimon campania de donare de sânge organizată împreună cu Primăria este un eveniment care se desfășoară de mulți ani în mod regulat și ne propunem să continuăm această colaborare. Până la finalul anului vom mai avea încă două astfel de evenimente. Este foarte important pentru noi să revenim aici, deoarece donatorii din această comunitate sunt donatori fidelizați și acest lucru contribuie semnificativ la asigurarea stocurilor de componente sanguine pentru spitalele din municipiul București și împrejurimi”, a declarat dr. Lucia Grijac.

Directorul Centrului a explicat că de la donatorii fideli pot fi procesate mai multe componente sanguine decât de la un donator nou, iar acest lucru are un impact direct asupra capacității sistemului medical de a răspunde solicitărilor zilnice. Procesul de donare din cadrul colectelor mobile este identic cu cel din centrele fixe, donatorii parcurgând toate etapele obligatorii, de la înregistrarea în sistem, verificarea nivelului de fier, evaluarea medicală, consultația medicului și recoltarea propriu-zisă, până la ridicarea beneficiilor după donare.

Dr. Lucia Grijac a precizat că echipa prezentă la Pantelimon din partea Centrului de Transfuzie Sanguină al Municipiului București a fost formată din personal medical calificat, respectiv un medic, asistenți medicali specializați și registratori medicali, fiind puse la dispoziție cinci paturi de recoltare. Din punct de vedere medical, regulile de donare rămân neschimbate, iar fiecare persoană este evaluată individual pentru a se stabili eligibilitatea.

În cadrul campaniei, donatorii primesc carduri valorice în valoare de 280 de lei, o adeverință pentru o zi liberă de la locul de muncă, precum și analize medicale gratuite, ale căror rezultate pot fi accesate în termen de 72 de ore pe site-ul Centrului de Transfuzie Sanguină. De asemenea, donatorii primesc o adeverință care asigură o reducere de 50% la abonamentele de transport în comun, pentru o perioadă de 30 de zile.

Directorul Centrului de Transfuzie a atras atenția că asigurarea stocurilor de sânge rămâne o provocare constantă, atât la nivelul Capitalei, cât și la nivel național și internațional, în principal din cauza faptului că produsele sanguine sunt perisabile și au termene de valabilitate scurte. În cazul trombocitelor, termenul de valabilitate este de doar cinci zile, ceea ce face dificilă menținerea unui stoc permanent care să acopere toate solicitările, mai ales în contextul procedurilor medicale complexe și al transplanturilor realizate în spitalele bucureștene.

Totodată, dr. Lucia Grijac a subliniat că participarea la campaniile de donare are și rol de ­screening medical, existând situații în care donatorii sunt identificați cu teste pozitive sau reactive, cazuri în care analizele sunt repetate, iar persoanele beneficiază de o evaluare amănunțită a stării de sănătate, folosind unele dintre cele mai sensibile teste disponibile pe piață.