Selecţionata Spaniei a câștigat Campionatul European de fotbal – EURO 2024, duminică seara, pe Olympiastadion din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1 (0-0).

Prima repriză a finalei Spania – Anglia a fost una în care ibericii au avut o posesie covârșitoare (66%), dar ocaziile au lipsit cu desăvârșire, cele două echipe reușind să se anihileze reciproc, pe fondul unui joc în care au riscat foarte puţin. După 90 de minute de joc, Spania a devenit prima echipă cu patru titluri europene, după cele obţinute în 1964, 2008 și 2012. Nico Williams (47) și Mikel Oyarzabal (87) au marcat pentru «La Roja», în timp ce golul englezilor a fost reușit de Cole Palmer (73).
Anglia a fost mai periculoasă pe finalul primei părţi, când Kane (45) a șutat din marginea careului, dar Rodri a blocat. Foden a tras un voleu din unghi (45+1), însă Unai Simon a reţinut la colţul scurt. Echipa lui Luis de la Fuente a început în forţă repriza secundă și a deschis scorul după o fază rapidă de atac: Yamal a intrat în centru și i-a pasat lui Nico Williams, care a tras la colţul lung (47). Imediat, spaniolii au avut șansa desprinderii, dar Olmo a șutat pe lângă (48), după ce fusese angajat în careu de Williams. Morata (56) și Williams (57) au fost impreciși din careu. Anglia a replicat printr-un șut din întoarcere al lui Bellingham (64), de la circa 24 de metri, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.
Spania a continuat să fie echipa mai activă, dar Pickford a respins șutul trimis de Yamal (66) la colţul lung. Ruiz (70) a tras peste poartă din marginea careului, iar Pickford a fost la post la șutul din unghi al lui Oyarzabal (72). Southgate a mutat inspirat și l-a introdus pe Cole Palmer, care a izbutit egalarea (73), cu un șut de la 22 de metri, după o minge întoarsă de Bellingham. Spania a revenit în ofensivă și Yamal l-a mai ameninţat o dată pe Pickford (82), dar portarul englez a respins. În min. 87, Oyarzabal, introdus de selecţionerul spaniol în locul lui Morata, a marcat golul victoriei, cu o reluare din marginea careului mic la centrarea lui Cucurella. Anglia a avut la scurt timp șansa egalării, în urma unui corner, dar portarul Unai Simon a respins mingea reluată cu capul de Rice (90), iar apoi Olmo a respins salvator de pe linia porţii mingea trimisă de Guehi.
Cel mai tânăr jucător dintr-o finală
Spania a reușit să câștige toate meciurile turneului, trecând pe rând de Croaţia (3-0), Italia (1-0) și Albania (1-0), în grupă, a învins Georgia (4-1) în optimi, Germania (2-1, după prelungiri) în sferturi, Franţa (2-1) în semifinale și Anglia (2-1) în finală. Adolescentul spaniol Lamine Yamal a scris istorie devenind cel mai tânăr jucător care a jucat la EURO, în meciul cu Croaţia (3-0), la 16 ani și 338 de zile. Apoi a devenit cel mai tânăr marcator într-o semifinală, 24 de zile mai târziu, iar duminică a devenit cel mai tânăr jucător care dispută și câștigă o finală, la 17 ani și o zi. Anglia a pierdut a doua sa finală la rând, după ce în urmă cu trei ani, la Londra, era învinsă de Italia la loviturile de departajare. Gareth Southgate a devenit al treilea antrenor care atinge două finale de EURO, după germanii Helmut Schoen și