Rugby. Fostul căpitan al echipei naţionale, Haralambie „Hari” Dumitraș este noul președinte al Federaţiei Române de Rugby, el fiind ales cu unanimitate de voturi de către cei 73 de membri prezenţi la Adunarea Generală.  Fost (și) antrenor al echipei naţionale, Hari Dumitraș a fost singurul candidat la șefia FRR. El preia funcţia lăsată liberă de Alin Petrache, care a demisionat la 4 iunie, după ce a câștigat alegerile la președinţia Comitetului Olimpic și Sportiv Român. Mandatul lui Hari Dumitraș, în vârstă de 54 de ani, la șefia FRR este valabil până în anul 2017.

Baschet. Echipa masculină de baschet a României a fost învinsă de formația Letoniei, cu scorul de 82-70 (37-37), în ultimul său meci din cadrul preliminariilor Campionatului European ediția 2015, Grupa F, disputat la Sibiu. În urma acestui eșec, naționala țării noastre a rămas pe locul secund în clasamentul Grupei F și, la egalitate de puncte cu alte cinci echipe aflate pe locurile secunde din celelalte grupe de calificare, nu s-a calificat la turneul final EuroBasket 2015 din cauza coșaverajului inferior.

Judo. Andreea Chiţu (foto) a obţinut medalia de argint la Campionatele Mondiale de judo de la Celiabinsk (Rusia), după ce a fost învinsă în finala categoriei 52 de kilograme de Majlinda Kelmendi din Kosovo, care evoluează sub steagul Federaţiei Internaţionale (IJF). Andreea Chiţu a avut primul tur liber în grupa D, iar în turul doi a învins-o pe Christianne Legentil (Mauritius), trecând apoi și de sportiva italiană Odette Giuffrida. În ultimul meci din grupa D, Andreea Chiţu a câștigat lupta cu Mareen Kraeh (Germania, numărul 3 mondial) și s-a calificat în semifinale. În această fază, Chiţu a întâlnit-o pe Erika Miranda (Brazilia, numărul 2 mondial), pe care a învins-o, calificându-se în finală. În ultimul act, Andreea Chiţu a întâlnit-o pe deţinătoarea titlului mondial, Majlinda Kelmendi, fiind învinsă printr-un waza-ri și un yuko, astfel încât a intrat în posesia medaliei de argint.