@ Copiii s-au distrat cu jocuri, dulciuri și grătare, alături de întreaga familie

Duminică, în satul Cozieni s-a desfășurat cea de-a treia ediție a evenimentului dedicat Zilei Internaționale a Copilului, organizat de Primăria și Consiliul Local al comunei Găneasa. De la ora 15:00 și până la 21:30, familii cu copii din localitate s-au adunat pentru a petrece împreună o după-amiază și o seară de neuitat, într-o atmosferă caldă, plină de râsete și energie frumoasă.

Articol publicat în Jurnalul de Ilfov Nr. 807, ediția print 

Evenimentul a fost gândit pentru aproape 600 de copii, adică atâția câți numără în prezent comunitatea din Găneasa, iar organizatorii s-au pregătit în consecință, pentru ca niciun micuț să nu rămână fără parte de bucurie. Deși ploaia a încercat să strice planurile organizatorilor, comunitatea din Găneasa nu s-a lăsat intimidată, iar bucuria zilei a învins până la urmă capriciile vremii. Accesul la toate activitățile recreative a fost complet gratuit. Copiii au avut la dispoziție tobogane, carusele, mașinuțe rotative și trambuline, iar dorința celor mici de a profita de fiecare atracție a vorbit de la sine despre entuziasmul cu care copiii s-au aruncat în joacă. Alături de distracția propriu-zisă, administrația locală a pregătit și răsfăț culinar pentru micuți: înghețată, gogoși și kurtoș, toate distribuite fără niciun cost. Deși evenimentul a fost gândit în mod special pentru copii, administrația s-a gândit și la părinții și bunicii veniți împreună cei mici. Conștientă că o zi de sărbătoare adevărată înseamnă bucurie pentru toată familia, Primăria Găneasa a pregătit și pentru părinți și bunici grătare, băuturi și sucuri, creând astfel cadrul pentru ca întreaga comunitate să se strângă laolaltă. Atmosfera relaxată și prietenoasă i-a transformat pe mulți dintre adulți din simpli spectatori în participanți activi la o sărbătoare autentică, câmpenească.

Preocupare constantă pentru copii

Primarul comunei Găneasa, Niculae Raul Gabriel, a transmis un mesaj călduros cu ocazia zilei, subliniind că evenimentul reprezintă o festivitate, dar și o expresie concretă a modului în care administrația locală înțelege să-și raporteze prioritățile. „La mulți ani, dragi copii! Să nu pierdeți niciodată bucuria de a vă juca, curajul de a visa și puterea de a zâmbi din toată inima. Astăzi vă sărbătorim pe voi, dar și lumina pe care o aduceți în viețile noastre. Să aveți o zi plină de culoare, râsete și amintiri frumoase!”, a transmis edilul. Dincolo de mesajul festiv, primarul Niculae Raul Gabriel a ținut să sublinieze că grija față de cei aproape 600 de copii ai comunei nu se rezumă la un singur eveniment pe an. Potrivit edilului, copiii reprezintă o prioritate reală și permanentă pentru administrația locală, iar această viziune se reflectă în toate domeniile care îi privesc direct, respectiv educația, siguranța și petrecerea timpului liber. „Școala și copiii din localitate sunt prioritare pentru noi. Avem aproape 600 de copii în comună și fiecare decizie pe care o luăm ține cont de nevoile lor, de viitorul lor. Nu este o prioritate declarativă, ci una concretă, cu care lucrăm zi de zi”, a afirmat primarul. Pentru că cetățenii din Găneasa au răspuns cu entuziasm la invitația administrației de a petrece cu voie bună și jocuri Ziua Internațională a Copiilor, edilul ne-a asigurat că primăria și Consiliul Local vor face tot posibilul pentru ca manifestarea să continue și în anii următori, cu noi și noi surprize.