În perioada 2-4 iunie, Complexul Sportiv de Natație din Otopeni a găzduit întrecerile Cupei României la înot, la care au participat cei mai buni înotători ai țării noastre, la categoriile de vârstă Juniori, Tineret și Seniori (Open). Cupa României a fost un criteriu de calificare pentru Campionatele Mondiale de nataţie de la Fukuoka, din perioada 14-30 iulie.

De la această competiție nu a lipsit cel mai bun sportiv al României, David Popovici, dar nici cei mai promițători înotători ai natației din țara noastră. David Popovici a demonstrat, din nou, că este cel mai bun înotător național, european și mondial, la această oră, deși a participat în finalele a doar două probe.
Astfel, dublul campion mondial şi european a câştigat clar proba de 100 m liber, sâmbătă 3 iunie, cea de-a doua în care a concurat, în Cupa României la înot, competiţie găzduită de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni. Popovici a fost cronometrat cu timpul 47 sec 85/100, fiind cu două secunde şi jumătate mai rapid decât al doilea clasat, Mihai Gergely (CSM Constanţa), înregistrat în 50 sec 34/100, şi decât al treilea clasat, Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa), 50 sec 44/100.
David Popovici a vorbit la finalul cursei, declarându-se mulțumit de evoluția sa: „A fost o cursă OK, potrivită stadiului în care ne aflăm. Nu aveam absolut nicio așteptare. Sunt mulțumit că am coborât sub 48 de secunde. În curând, dacă nu mă înșel, o să obțin cele mai multe curse de 100 m încheiate în mai puțin de 48 de secunde. Le adun acolo. Singurul target era să înot cât de repede pot. Atât de repede am putut în după-amiaza asta, e perfect, e OK”. A fost a doua victorie, în tot atâtea probe la care a participat în Cupa României, după cea obținută  vineri, 2 iunie  la proba de 100 m fluture, cu un timp de 53,45. Popovici i-a depășit pe Daniel Martin (53,59) și pe Dragoș Ghile, partenerul său de antrenamente (54, 56s). În aprilie, David a câștigat aceeași finală cu timpul de 52,30 s.
Popovici vrea să fie în formă pentru Campionatul Mondial din Japonia
Duminică, 4 iunie, Popovici a încheiat competiția cu o cursă în proba 200 m liber, în care a înotat doar în serii și nu a mai concurat în finale, pentru că antrenorul Adrian Rădulescu i-a sugerat să-și ia câteva zile libere. El nu mai înotase într-un concurs în această probă de la Campionatele Europene de la Roma, când a scos un timp de 1:42, 97. Duminică, el a parcurs cele patru bazine în 1:47, 39.  „Primul gând pe care l-am avut după ce am terminat a fost că mi-am reamintit că-mi place proba asta”, a explicat Popovici. „O să plec într-o scurtă vacanță 1-2-3 zile. Domnul Adi (n.r. – antrenorul Adrian Rădulescu) mi-a propus. Mie nu mi-ar fi venit ideea, așa că am înotat doar de dimineață și plec un pic să mă relaxez, să mă pregătesc pentru Sette Colli (n.r. – concursul din Italia din 23-25 iunie) și ulterior pentru Campionatele Mondiale”, a spus David. El  a vorbit și despre cea mai importantă competiție a verii, Campionatele Mondiale de la Fukuoka, 23-30 iulie.
„Îmi plac japonezii și îmi place Japonia și de abia aștept să mă întorc acolo și să reprezint România. O să merg cu aceleași obiective pe care le-am avut întotdeauna să înot cât de bine pot. Timpii se schimbă în funcție de cât de tare îmi doresc eu să înot bine, pentru că atunci va interveni și un vârf de formă, dacă totul e planificat cum trebuie. Nu am ajuns la perfecțiune la 100 m liber și sunt conștient că nu o să ajung niciodată la perfecțiune la nicio probă, dar în schimb pot să mă apropii de ea din ce în ce mai mult”, a declarat Popovici.
Vlad Stancu, unul dintre cei mai buni înotători ai competiției
Sportivul Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua) a încheiat cu cinci victorii Cupa României la înot, găzduită de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni, de vineri până duminică. Înotătorul stelist a obţinut sâmbătă, 3 iunie, două victorii, la 400 m mixt şi 800 m liber, după ce vineri, 2 iunie, se impusese la 400 m liber, 200 m fluture şi 1.500 m liber. Duminică, 4 iunie proba masculină de 200 m liber a fost câştigată de Mihai Gergely (CSM Constanţa), cu timpul de 1 min 51 sec 01/100. David Popovici (CS Dinamo) a fost cel mai bun în calificări (1 min 47 sec 39/100), dar așa cum am precizat mai sus, nu a luat startul în finală.