De la retrogradare, în Europa League?

Când Claudiu Niculescu a venit la FC Voluntari, echipa era în pericol de retrogradare. Sarcina principală a fostului dinamovist era atunci de a salva formația ilfoveană de căderea în eșalonul secund. După ceva mai mult de 6 săptămâni, însă, rezultatele sale au întrecut și cele mai optimiste așteptări. După calificarea în finala Cupei României, iată că „marinarii” pot spera chiar și la Europa League.

Astfel, în eventualitatea în care va câștiga trofeul, în confruntarea cu Astra, cei de la Voluntari vor avea dreptul de a participa în Europa League. Câștigătoarea Cupei României va merge în turul trei preliminar al acestei competiții.

FC Voluntari are șansa să obțină licența

În acest sens, Dan Leasă, managerul general al ilfovenilor, a anunţat că clubul va depune dosarul pentru a primi licenţa pentru cupele europene. „Acum 3 ani jucam în liga a 3-a, iar acum jucăm finala Cupei României. Nu ne-am depus licenţa pentru cupele europene, dar există un paragraf în regulament care specifică faptul că mai putem depune dosarul pentru licenţă. De luni, vom depune dosarul pentru a primi dreptul pentru cupele europene. Nu am făcut-o până acum, poate din neglijenţă, poate și o lipsă de experienţă a noastră. În proporţie de 99% vom lua licenţa pentru cupele europene”, a declarat Dan Leasă pentru Dolce
Sport.

Calificarea în finală a fost practic câștigată în tur, când ilfovenii au marcat unicul gol al meciului de la Drobeta Turnu-Severin în minutele de prelungiri. În meciul disputat pe stadionul din Chiajna, CS U Craiova n-a reușit să marcheze, deși a dominat teritorial, cea mai mare ocazie fiind șutul lui Andrei Burlacu (17), când mingea a lovit de două ori barele porții apărate de Balaur. Astfel FC Voluntari a reușit să se califice în finală, o performanță la care nimeni nu visa cu o lună și jumătate înainte. Finala dintre FC Voluntari și Astra Giurgiu se va disputa pe 27 mai, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești.

Matematic, ilfovenii sunt salvați de la retrogradare

După victoria la limită (1-0) cu FC Botoșani, elevii lui Claudiu Niculescu și-au asigurat, matematic, prezența în ediția viitoare a campionatului Ligii I. Partida de la Voluntari s-a decis în primele zece minute. Ivanovici a primit penalty după un duel cu
Miron, iar Cernat a transformat fără emoţii. Vașvari a trimis apoi peste poartă, din lovitură liberă, iar Cernat a ratat dubla, din pasa lui Bălan. Atacantul gazdelor a apărut în repriza secundă la finalizare, însă a nimerit doar bara.

Pe final, Maftei a fost aproape să înscrie în propria poartă, dar partida s-a încheiat cu succesul ilfovenilor, 1-0. În urma acestui rezultat,
FC Voluntari a urcat pe locul al treilea în play-out, cu 33 de puncte și 4 victorii în ultimele 5 jocuri, devansând-o pe
FC Botoșani (30 p.) și s-a salvat matematic de la retrogradare.