În perioada 5-10 decembrie, Baza Sportivă de Natație din orașul Otopeni a găzduit întrecerile din cadrul Campionatelor Europene în bazin scurt (25 metri).

Articol apărut în Jurnalul de Ilfov, ediția print nr. 682

România a participat la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

Sportivul român Vlad-Ştefan Stancu s-a clasat pe locul şase în finala probei masculine de 1.500 metri liber, joi, 7 decembrie, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni. Stancu a fost cronometrat cu timpul de 14 min 34 sec 52/100. Medalia de aur a fost câştigată de irlandezul Daniel Wiffen, în 14 min 09 sec 11/100, argintul a revenit francezului David Aubry, în 14 min 21 sec 78/100, iar ucraineanul Mihailo Romanciuk a completat podiumul, în 14 min 22 sec 18/100.

Vineri, 8 decembrie, Andrei Ungur a adus prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate. Ungur (25 ani) a reuşit cea mai mare performanţă a carierei, confirmând rezultatele din serii şi semifinale. El a înregistrat al treilea timp atât în serii (50 sec 61/100), cât şi în semifinale (50 sec 33/100).

În această probă au fost acordate două medalii de bronz, italianul ­Lorenzo Mora fiind cronometrat cu acelaşi timp cu Ungur, 50 sec 04/100.

Andrei Ungur se calificase în finala probei de 100 m spate cu al treilea timp din semifinale, 50 sec 33/100. Denis-Laurean Popescu a avut al ­13-lea timp (51 sec 43/100), ratând prezenţa în ultimul act. Ungur reuşise al treilea timp şi în serii, 50 sec 61/100. Medalia de aur a fost cucerită de francezul Mewen Tomac, în 49 sec 72/100, argintul revenind conaţionalului ­Yohann Ndoye-Brouard, în 49 sec 96/100.

Tot vineri, în finala probei de 200 m liber, David Popovici s-a clasat pe locul patru de la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni.

Popovici a fost cronometrat cu timpul de 1 min 41 sec 52/100, fiind devansat de britanicii Matthew Richards, 1 min 41 sec 01/100, James Guy, 1 min 41 sec 12/100, şi de lituanianul Danas Rapsys, 1 min 41 sec 15/100. El a declarat, la finalul cursei, că nu poate face de fiecare dată cel mai bun timp al său, fiind dezamăgit totodată că nu a reuşit rezultatul de la Mondialele de la Melbourne de anul trecut.

Campionul european en titre se calificase în finală cu cel mai bun timp din semifinale, 1 min 42 sec 04/100, după ce în serii fusese înregistrat cu al treilea timp, 1 min 42 sec 39/100. ”Cu timpul de la Melbourne aş fi luat locul întâi aici (n.r. – 1 min 40 sec 79/100 la Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Melbourne, în 2022). Numai că am mers cu o jumătate de secundă mai încet. Nu am cum să fac cel mai bun timp al meu de fiecare dată, asta e. Iar atât timp cât sunt conştient de asta nu am de ce să mă întristez. Nu sunt un mare fan al înotului în bazin scurt, sunt prea multe întoarceri pentru mine. Dar trebuie să privesc şi partea bună … adică având mai multe întoarceri în bazin scurt mi le îmbunătăţesc şi pe cele puţine din bazinul lung”, a spus Popovici. ”Nu aveam niciun timp în minte, dar către o performanţă ca asta ţinteam, 1 minut şi 41 de secunde e foarte bun. Ne aşteptam la un timp aşa de rapid. Numai că azi au fost trei băieţi şi mai rapizi decât mine. Băieţi cu care sunt foarte bun prieten, mai ales cu Danas Rapsys. Chiar ne amuzam la final pe seama cursei. Până la urmă trebuie să ne distrăm”, a adăugat Popovici.

David Popovici a câștigat al doilea bronz pentru România

Duminică, 10 decembrie, David Popovici a cucerit medalia de bronz în proba de 100 m, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni. Popovici a fost cronometrat cu timpul de 46 sec 05/100, fiind devansat de francezul Maxime Grousset, 45 sec 46/100, şi de italianul Alessandro Miressi, 45 sec 51/100. Popovici a început foarte slab, fiind pe ultimul loc (8) după prima lungime de bazin, apoi a fost pe 7 la 50 şi 75 m, dar a avut un finiş impresionant, reuşind să câştige bronzul. David Popovici fusese înregistrat cu al doilea timp din serii (46 sec 70/100) şi cu al şaselea din semifinale (46 sec 48/100).

La precedenta ediţie a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar Robert Glinţă a obţinut un argint la 100 m spate şi un bronz la 50 m spate. La Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber. El a declarat, duminică seara, după ce a cucerit medalia de bronz în proba de 100 m liber la Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni că „în sport, fie câştigi, fie înveţi ceva”, iar anul acesta, chiar dacă nu a avut rezultate aşa de bune precum în 2022, a învăţat foarte multe. ”Sunt mulţumit de acest an, chiar dacă nu am avut rezultate aşa de bune ca în 2022. Am învăţat mult mai multe. În sport, fie câştigi, fie înveţi ceva. E un principiu în care eu cred foarte tare. Aşa că, am învăţat foarte multe anul acesta. E un proces, trebuie să nu uit asta, sunt mulţi paşi, multe competiţii prin care treci. Şi trebuie să înveţi din greşeli, din ce nu ţi-a ieşit. Aşa cum viaţa e un proces, şi sportul e un proces”, a spus el.

David Popovici nu agrează bazinul scurt

Popovici s-a arătat bucuros de medalia de bronz câştigată în proba de 100 m liber şi a recunoscut că nu îi place la fel de mult să înoate în bazin scurt. ”A fost agitat azi, a fost foarte rapid, au fost multe valuri azi în bazin. Poate de asta nici nu-mi place atât de mult să înot în bazin scurt. Însă fiecare concurs este parte din proces şi sunt foarte bucuros că am reuşit să termin competiţia cu o medalie. Nu ştiu dacă oboseala de ieri şi-a pus amprenta asupra evoluţiei mele de azi, eu am încercat să mă recuperez cât de bine am putut. ­Într-adevăr, a fost un program diferit, dar în acelaşi timp o provocare foarte bună. Am învăţat să fac mai bine faţă stresului şi oboselii şi aş vrea să le mulţumesc organizatorilor că am dormit ca un bebeluş după reuniunea de aseară”, a menţionat sportivul. ”Nu pot decât să le mulţumesc susţinătorilor mei, pentru că m-au ajutat foarte mult. A fost un public foarte bun care sigur i-a ajutat pe toţi sportivii. A fost un public pe care mi-l doresc la absolut fiecare competiţie. Le mulţumesc şi celor care au venit aici şi celor care s-au uitat de acasă. Îmi doresc ca ei să ştie că şi cu ajutorul lor am reuşit să câştig o medalie în seara asta”, a adăugat el.

David Popovici, care a început în octombrie Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei din cadrul Universităţii din Bucureşti, a explicat că acum va începe pregătirea pentru sesiunea de iarnă. ”Urmează sesiunile. O să mă pregătesc, acum am aşteptat să termin cu stresul competiţiei. Acum trebuie să mă pun cu burta pe carte. Pentru că încerc să le fac pe amândouă (n.r. – sportul şi şcoala). Sesiunile o să-mi spună dacă mă descurc sau nu”, a precizat Popovici.

Record mondial în proba de 800 de metri liber

Campionatele ­Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni s-au încheiat, duminică seara, cu un record mondial la 800 m liber masculin, realizat de irlandezul Daniel Wiffen în penultima probă a competiţiei. Wiffen a fost înregistrat în 7 min 20 sec 46/100, doborând recordul mondial deţinut de australianul Grant Hackett (7:23.42) din 20 iulie 2008 (Melbourne). Marea Britanie a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 9 de aur, 8 de argint, 6 de bronz, urmată de Italia, 7-12-3, Franţa, 7-10-6, etc. România, cu cele două medalii de bronz, obţinute de Andrei Ungur la 100 m spate şi de David Popovici la 100 m liber, a ocupat locul 17.